O tom ako vzniklo TAKITAK ste sa dočítali na stránke O NÁS.

Ako však vznikla naša predajňa a prečo sme mali najskôr kamennú predajňu a E-shop až dva roky po nej?

TAKITAK nevzniklo po dôkladne premyslenom biznis pláne. Jednoducho sme si povedali, že spolu skúsime vytvoriť niečo pekné, niečo čo nám chýbalo. Každý jeden strih sme robili my, hľadali sme kvalitné materiály a testovali ich. Vyrábali vzorky a upravovali ich aj 20 krát. Popri tom sme fotili, riešili sociálne siete, hľadali krajčírov a dodávateľov, a okrem toho samozrejme väčšinu bdelého času našich detí sme intenzívne mamovali. Preto nám vytvoriť tento e-shop trvalo dva roky a naozaj ďakujeme všetkým, ktorí nám s ním pomohli.

A aj keď to pre niektorých znie neuveriteľne, v zásade takmer postaviť kamennú predajňu našimi vlastnými rukami bolo pre nás jednoduchšie. Nie nadarmo sa hovorí, že pri fyzickej aktivite človek vypne hlavu. My sme si dali pár intenzívnych mesiacov práce s drevom a predajňa bola hotová .

Keď sme pred šiestimi rokmi začínali, látky sme kupovali po metroch – jednom, dvoch, troch. Desať metrová rolka sa nám už zdala obrovská. Veď čo všetko môžeme ušiť z takého množstva látky, kam ju dáme?

Na začiatku sme pracovali v obývačke na zemi. Deti išli večer spať a nám začínala druhá časť života, tá tvorivá, viac o nás ale jedným z hnacích momentov bola práve aj vidina niečoho vlastného, aby sme sa nemuseli vracať po materskej do klasickej 8-hodinovej práce.

Jedna strihala a druhá šila. Do polnoci, druhej ale aj štvrtej rána.

Pred našim prvým Dobrým trhom sa šijacím strojom až do svitania otriasala hádam celá bytovka. Takmer všetko sme na ňom vypredali a reakcie všetkých boli skvelé.

Pochopili sme ale, že potrebujeme priestor. Miesto, kam môžeme prísť a tvoriť bez toho, aby sme niekoho vyrušovali a zároveň tam môžeme mať všetky naše látky, strihy, pokusy a vzorky. Miesto, kam za nami môžete prísť aj vy, mimo „marketovú sezónu“. A tak sme si prenajali ateliér/showroom/kanceláriu… na Panenskej ulici.

Po čase nám však začalo byť 20 metrov štvorcových málo a tak sme začali hľadať niečo väčšie, ale nie až úplne veľké, niečo, kde sa dá parkovať a nie je to úplne ďaleko od centra. Mal to byť malý sklad, aby sme doňho nemali z Panenskej úplne ďaleko.

Prišiel rok 2020, začala Korona a my sme intenzívne hľadali. Napokon sme našli priestor na Zámockej a z pôvodného skladu sa stala predajňa.

Taká naozajstná, naša.

Len tak ešte nevyzerala. 😀

Keďže koronové nariadenia boli aké boli, postupne sme si nakúpili materiál a všetko začali upravovať samé. V uličkách Bauhausu sme presedeli celé hodiny a prepočítavali aké dosky kúpiť, ako ich narezať, aby bol čo najmenší odpad. Vymýšľali sme, kreslili, kupovali, rezali a montovali. Predavači z oddelenia dreva nás už poznali a s úsmevom nás vítali, keď sme prišli s ďalšími novými nápadmi a nákresmi.

Chceli sme vytvoriť miesto kde sa budeme cítiť dobre a uvoľnene. Kde si budeme môcť v pohode oddýchnuť, môcť tvoriť, kde sa budú naše deti vedieť v pohode zahrať a nám tak dajú cenné minúty na prácu.

Trvalo to niekoľko mesiacov, ale veríme a dúfame, že sme také miesto vytvorili a tak ako sa na Zámockej cítime dobre my, tak je u nás dobre aj vám ♡♡♡.

Môžete sa u nás kedykoľvek zastaviť „len tak“. Pozdraviť, dať si čaj, kávu, užiť si moment pre seba.

Keď sme sa so všetkými prácami blížili k finálne, zistili sme, že ani náhodou nebudeme stíhať byť na Zámockej a mať predajňu otvorenú v pravidelných časoch.

Preto sme začali hľadať niekoho, kto bude mať chuť pomáhať nám. Niekoho na koho sa môžeme spoľahnúť a nebudeme ho musieť dozorovať. A tak sme našli našu Elišku. Alebo ona si našla nás?

A verte že nie je vôbec ľahké nájsť takého človeka.

Vždy sa snažíme, aby ľudia ktorí s nami spolupracujú boli spokojní. Aby chodili do práce radi, aby nám nemuseli klamať a vymýšľať si výhovorky, aby nám bolo obojstranne dobre a nikto nemal pocit nepríjemného tlaku.

To, ako sa nám to darí sa môžete opýtať Elišky, stačí ak zavítate do nášho TAKITAK Store na Zámockej 34.

TAKITAK obchod na Zámockej je ako domov. Keď do neho vkročíte, hneď vás zaujme veľký drevený stôl s lavicami, veľa rastlín, tulivaky, pohodlný gauč. Jednoducho vás to prenesie domov, akoby do obývačky, bezpečného a pohodlného miesta kde sa cítite príjemne. Takýto pocit zažívam vždy, keď prídem do práce. Je veľký dar môcť pracovať v takomto peknom priestore, ktorý pôsobí útulne a príjemne. A nielen to. Vždy vidím, ako sa aj prichádzajúci zákazníci a zákazníčky potešia, keď do obchodu vojdú, zvlášť po prvý krát. Všetko obdivujú a sú v úžase. Aj vďaka tomuto vnímam, že sa u nás vždy všetci cítia uvoľnene a prijato. Skrz super detský kútik s hračkami a drevenými pomôckami sa u nás deti zabavia samé, a tak si môžu v pokoji a kľude nakúpiť aj mamy. Tento priestor je jednoducho stvorený pre tých, ktorí nemajú radi bežné obchody, ale túžia mať z nakupovania oblečenia príjemný a pokojný zážitok .“

Eliška

ČO U NÁS NÁJDETE

Nájdete u nás len veci, ktoré samé používame a máme ich rady.

Každodennou láskou sú rúže, rozjasňovače a multisticky FRAELA. Už sa nevieme dočkať ich noviniek. Za krásnu vôňu vďačíme nádherným sójovým sviečkam SO.SLOW.

Keďže my dve máme spolu päť detí, od dvoch do siedmych rokov, detský kútik bol pre nás prioritou. Mal byť dosť veľký, s akurátnym množstvom dobrých a bezpečných hračiek.

Môžete si v ňom vyskúšať drevené hojdacie dosky, hojdačky a preliezačky od českých kamarátov UTUKUTU, alebo si pozrieť hojdacie hačky pre bábätká od slovenských KIDVAK.

Ďalej sú u nás krásne podkolienky a pletené legínky od Janky a Evky z MOE, vankúšiky a knižky od MELLOW, knižka Priestor pre mamu od MAMAGANG alebo krásne ilustrovaná O zajkovi ktorý si nerád čistil zúbky od našej milej zubárky Inguš Rehorovskej.

 

Foto: Adriana Pristaš, Ester Bazalová (esterfoti.sk), Veronika Stašák